Om mig
Jag heter Lina Moe och är född 1985 och uppvuxen i norrort; Stockholm. 2014 flyttade vi från Åkersberga till ett hus i Tenhult strax utanför Jönköping, Småland. Där bor jag nu tillsammans med min sambo Henrik och våra 4 barn och självklart ett gäng hundar! 1998 blev jag första gången hundägare och 2005 godkändes mitt kennelnamn.
Tävling
Tävlingsdebuten gjorde jag inom tävlingslydnad och juniorhandling 14 år gammal. Intresset för att ställa ut mina hundar har funnits med länge och jag har rest mellan de nordiska och baltiska länderna för att jaga championat. Jag har tävlat i flera tävlingsgrenar så som lydnad, agility, viltspår, bruksspår, rallylydnad och vallning.
Att jag tävlar handlar inte bara om att jag tycker det är kul. Det blir också ett kvitto på att min uppfödning genetiskt resulterar i friska, formbara, trevliga och vackra hundar, som passar till det mesta och de flesta.
Utbildning
År 2018 påbörjade jag universitetsstudier; Sjuksköterskeprogrammet på Hälsohögskolan i Jönköping
År 2017-2018 genomförde jag och godkändes i Svenska Kennelklubbens Uppfödarutbildning.
Diplomerad Hundfrisör
Auktoriserad ringsekreterare för utställning
Auktoriserad tävlingsledare för tävlingslydnad